MINIMALISM – keskendu olulisele

Tänapäeva läänelikus tarbimisühiskonnas oleme sageli ülestimuleeritud, ületöötanud ja meil on pidevalt kiire. Tänu pidevale rööprähklemisele oleme tihti väsinud, pinges ning sageli ka haiged. Minimalism saab abiks olla!

minimalism - keskendub olulisele

Me töötame, et elada – osta toitu, maksta eluasemelaenu ja autoliisingut, käia korra-paar aastas puhkusel ning lubada endale uusimat tehnikat, olgu selleks siis vinge nutitelefon, edev teler või moodne pulsikäekell.

Aga mis saaks, kui keskenduksime ainult olulisele? Ainult sellele, mis on meie jaoks tõeliselt tähtis ja hädavajalik – tervisele, suhetele lähedastega, kogemustele, isiklikule arengule, vaimsusele, maailmaparandamisele ja oma panuse andmisele.

Minimalism keskendub lihtsama, selgema ja rahuldustpakkuvama elu loomisele läbi igapäevaste teadlike valikute, kasutades selleks vaid vajalikul määral ressursse – ei vähem, ei rohkem.

Keskendudes olulisele, saame elimineerida ebavajaliku. See puudutab erinevaid elu aspekte ja valdkondi – alates asjadest ja lõpetades kohustuste, tegevuste ning suhetega meie elus.

Vähem on rohkem!

  • Vähem asju, stressi, kohustusi ja negatiivseid inimesi.
  • Rohkem aega, ruumi, vabadust, rõõmu ja rahulolu.

 

REKLAAM – tarbimiskultuuri mootor

Reklaami eesmärk on üldjuhul panna tarbija reklaamitavat toodet või teenust ostma. Ka siis, kui tal seda tegelikult üldse vaja ei ole. Ühiskond, poliitikud ja suurkorporatsioonid dikteerivad, millist elu peaksime elama, millest unistama ning mille poole pürgima. Reklaam on kõikjal meie ümber: sotsiaalmeedias, teles, raadios, internetiavarustes, ajalehtedes ja ajakirjades, ühistranspordis ja tänavatel, kaubanduskeskustes, kohvikutes, toidupoodides ja isegi meie postkastis. Info ihaldusväärsete toodete ja teenuste, suurte allahindluste, kampaaniate ja loosimiste kohta jõuab meieni nii uksest kui aknast ja seda iga päev, tekitades meis nii tunde, et meil on justkui kogu aeg midagi õnnest puudu.

 

TARBIMISÜHISKOND – elu- ja looduskeskkonna hukatus

Tänapäeva majandus on suures osas üles ehitatud tarbimiskultuurile. Kõik mõeldavad ja mitte mõeldavad asjad on meile kättesaadavaks tehtud hinnaga, mida saame endale lubada isegi siis, kui peame selleks vahel pangalaenu võtma.

Paraku oleme jõudnud olukorda, kus isiklik väärtus on seondunud tihedalt asjadega, mida omame. Reklaam ja ühiskondlik surve panevad meid üha enam tarbima ja uusi asju tahtma, tekitades tunde, et meil pole kunagi piisavalt ja alati on vaja midagi uut ja paremat osta.

Näiteks võib tuua Suurbritannias tehtud uuringu, mille kohaselt on 10-aastasel lapsel keskmiselt 238 mänguasja, millest ta ainult kaheteistkümnega mängib. Või siis fakt, et Ameerika Ühendriikide lapsed tarbivad 40% kogu maailma mänguasjadest, kuigi seal elab kõigest 3,1% maailma lastest.

Järjepidevalt kasvaval tarbimisel on aga oma hind – taastumatute loodusressursside kriitiline vähenemine, kliima soojenemine, meie elukeskkonna reostumine ja looduskeskkonna üldine hävimine.

There is no planet B!

 

MINIMALISM – teekond vabaduseni

Kui soovid midagi osta, siis küsi endalt: kas sul on seda ilmtingimata vaja või saaksid ka selleta hakkama? Võib-olla sul juba on sarnast funktsiooni täitev asi või saaksid seda hoopis sõbralt laenata? Kui otsustad siiski ostu kasuks, siis eelista kvaliteeti ja võimalusel teise ringi tooteid ning kodumaiseid tootjaid. Tarbi teadlikult!

Minimalismi võib nimetada ka tarbimisvastaseks liikumiseks, kus ei ole ruumi mõtlematule, teadvustamata ja impulsiivsele tarbimishullusele.

Minimalism on oma olemuselt loodust säästev roheline eluviis, mis keskendub ainult tõeliselt olulisele ja vajalikule, eelistades kogemusi asjadele, ning annab meile tagasi vabaduse – vabaduse otsustada ise, mis on meie jaoks tähtis.

 

MINIMALISMi mitu nägu

Nii nagu iga asjaga, ei ole ka minimalismi puhul üht ja ainuõiget viisi, kuidas seda elustiili harrastada. Seepärast on tekkinud mitmeid liikumisi, mis keskenduvad minimalismi erinevatele tahkudele, ja kuigi fookus ning lähenemine on kohati erinev, seob neid kõiki minimalismi põhiolemus: vähem on rohekm!

Siin on vaid mõned minimalismi liikumised, millest saad ehk sinagi inspiratsiooni ning indu proovida ja katsetada, et oma elu muuta:

KONMARI  – on Jaapani kodukorrastuskunst, mis aitab sul vabaneda liigsest kolast ning kõigest muust ebavajalikust, mis ei valmista sulle enam rõõmu ega paku ka praktilist väärtust. Korralikud ja vähekasutatud asjad saad annetada kas teise ringi kauplustele või siis peredele, kellel nendest esemetest palju rohkem rõõmu ja kasu on. Vaata ka minu blogipostitust suurpuhastusest konmariga (LINK). Vaata lisaks: https://konmari.com

PROJEKT 333 – väljakutse riietuda kolme kuu jooksul nii, et kasutuses on kõigest 33 eset, mille hulka kuuluvad  riided, aksessuaarid, kotid, ehted, jalanõud ja väliriided. Vaata lisaks: https://bemorewithless.com/project-333/

NULLKULU (zero waste) – jäätmevaba elustiil, mis keskendub keskkonnasõbralikele alternatiividele ning tarbimisest tekkivate jäätmete elimineerimisele (ühekordsetest asjadest loobumine, pakendivabalt ostlemine, tasuta nännist ära ütlemine jms). Vaata lisaks: https://zerowastehome.com ja https://nullkulu.ee

MINIELAMUD (Tiny House Movement) – sotsiaalne liikumine, kus inimesed valivad endale teadlikult võimalikult pisikese kodu. Minielamud on vaatamata väikesele pinnale hästi praktilised ja funktsionaalsed. Põhjused, miks valida endale minielamu: looduslähedus ja keskkonnasõbralikkus, raha kokkuhoid ning suurem vabadus. Vaata lisaks: https://thetinylife.com/what-is-the-tiny-house-movement/

 

MIKS VALIDA MINIMALISM?

Minimalism aitab meil kontakti luua iseendaga, oma vajaduste, väärtuste ja tõekspidamistega. Õppida ära tundma, mis päriselt on oluline ja mis mitte, tunnetama, mida tähendab meie jaoks edu, milline võiks olla unistuste elu. Lähtudes enda sisemisest kompassist, mitte sellest, mida ühiskond meile peale surub. Kui oleme ära tunnetanud, mis on oluline, tekib ka mõistmine selle osas, mida meil on vaja ja mida mitte, ehk elu muutub palju lihtsamaks.

Minimalism annab justkui vabaduse, vabaduse olla sina ise, olla piisav just sellisena nagu me oleme ja elada elu, mis on hea nii meile endile, teistele kui ka loodusele.

 

KUIDAS MINIMALISMIGA ALGUST TEHA?

  • Mõtle läbi ja pane kirja oma väärtused ning hinda, mis on sinu jaoks tõeliselt oluline.
  • Vabasta end üleliigsetest ja ebaolulistest asjadest.
  • Vaata üle, millele kulutad oma väärtuslikku aega ja energiat. Kas need tegevused toovad sulle rõõmu ja rahulolu või tekitavad pigem pingeid ning stressi? Suurenda rõõmu toovate tegevuste osakaalu oma elus.
  • Tarbi vähem ja tarbi teadlikumalt. Enne poodi minemist mõtle, kas sul ikka on vaja sinna minna? Kui tahad midagi osta, küsi endalt, kas sul on seda asja ilmtingimata vaja.
  • Teadvusta endale, miks sa midagi ostad.
  • Lõpeta mitme asja korraga tegemine! Pühendudes ühele asjale korraga suurendad oma keskendumisvõimet ja produktiivsust. Keskendu olulisele!
  • Uuri lähemalt mõne minimalismi liikumise kohta, olgu selleks siis nullkulu, minielamud või kapselgarderoob, ning rakenda seda näiteks ühe kuu jooksul.
  • Alustamises peitub võlu! Alusta vaikselt, kiirustamata, üks tuba või harjumus korraga. Kui kohe kogu oma elu ümber korraldama hakkad, võid lihtsalt ära väsida ja motivatsiooni kaotada. Minimalism ei ole sihtpunkt, see on teekond.

Tee võimalikult palju head, loo võimalikult palju väärtust ja kasuta selleks täpselt niipalju ressursse kui selleks vaja on – ei rohkem, ega vähem!

 

VÄLJAKUTSE

Pakun omalt poolt välja ka mõned ülesanded, mis aitaksid sul minimalismiga tutvust teha. Kui soovid, võid ülesannete osas ka tagasisidet anda!

ülesanne nr. 1: täienda oma teadmisi

Võta täna aega, et vaadata mõnd harivat minimalismi- või tarbimisteemalist videot, näiteks:

ülesanne nr. 2: vabane üleliigsest

On suurepärane aeg selleks, et vaadata oma elamises ringi. Millised asjad seisavad sul kodus juba pikemat aega kasutult – ei loo väärtust ega too rõõmu, võtavad ainult ruumi ja koguvad tolmu? Mõtiskle, miks sa need asjad soetanud oled ja miks sa neid ei kasuta. Nüüd paki kõik kasutuna näivad esemed kokku ning vii keldrisse või jäta toa nurka seisma. Kui kolme kuu jooksul ei ole sul ühtegi nendest asjadest vaja läinud, võid südamerahus need teise ringi kauplusele annetada.

ülesanne nr. 3: keskendu olulisele

Võiksid harjutada oluliste asjade prioriteediks seadmist! Tõsta esikohale oma tervis, suhted, hobid ja eneseareng.

Valmista endale toitaineterikast ja maitsvat toitu ning tervislikke vahepalasid, söö regulaarselt, joo piisavalt vett, väldi lisatud suhkruid ning töödeldud tooteid, liigu värskes õhus, vajadusel mine varem magama. Helista oma vanematele või saa sõbraga kokku, loe head raamatut, mediteeri või tee vabatahtlikku tööd.

Ühesõnaga – tee täna midagi, mis pakub sulle rõõmu ja rahulolu!

ülesanne nr. 4: tee üks meedia (sh. sotsiaalmeedia) vaba päev

Loobuda terveks päevaks meediast – telest, raadiost, internetis surfamisest, uudisteportaalidest, ajalehtedest, ajakirjadest ning sotsiaalmeediast. Lülita üheks päevaks välja kõik teavitused nii oma telefonis kui arvutis, et saaksid segamatult keskenduda oma tegemistele ja toimetamistele ning praktiseerida teadlikku kohalolu. Telefoni kasuta ainult helistamiseks.

ülesanne nr. 5: ütle oma kallitele, et armastad neid

Võta hetk ja mõtle mõnele enda jaoks kallile inimesele, nüüd pane kirja kõik, mille eest sa talle tänulik oled. Luba endal seda tänutunnet täiel rinnal tunda. Nüüd võta selle inimesega ühendust ja ütle talle, kui tähtis ta sinu elus on!

Kasuta asju ja armasta inimesi, vastupidisest ei tule niikuinii midagi head välja!

One thought on “MINIMALISM – keskendu olulisele

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga