Roheväljakutse 10. päev – vähem asju, rohkem elu (minimalism)

Roheväljakuttse viimane päev on kätte jõudnud! Tänase päeva teemaks on minimalism – vähem asju, rohkem elu!

Kuna taustakiri antud päevale on minu enda kirjutatud (olin sellel aastal roheväljakutse vabatahtlike tiimi liige), siis lisangi pigem lingi minimalismi postitusele ja ei hakka kirjutatut kordama (vaata postitust: MINIMALISM – keskendu olulisele).

Mainin lihtsalt ära, et varasemalt ma ei olnudki nii teadlik minimalismist kui liikumisest, eluviisist. Olin sellest siin-seal kuulnud aga polnud kunagi varem väga sellesse teemasse süvenenud. Kuni roheväljakutseni. Nimelt soovisin väga roheväljakutse raames kirjutada pakendivabadusest, sest see oli minu jaoks tol hetkel kuidagi tuttav ja armas teema, natuke isegi maailmamuutev. Aga saatuse tahtel juhtus nii, et kirjutada tuli hoopis minimalismist.

Olin alguses natuke pettunud ja ei suutnud sellesse teemasse kuidagi süveneda. Kuniks ma hakkasin taustakirja jaoks minimalismi kohta infot otsima ja selle kohta palju uut ja põnevat leidma. Ma sain aru, et see teema kõnetab mind ning sobitub minu olemusega väga hästi ning tänaseks on mul väga-väga hea meel, et just minimalismist sain kirjutada. See haris mind ja tõi mind natuke iseendale ja oma väärtustele lähemale.

Ja nüüd on mul võimalus teha ära ka need ülesanded, mille ma roheväljakutse jaoks kokku panin.

ÜLESANDED

1. Täienda oma teadmisi

Vaatasin mõlemat ülesandes soovitatud videot ja ma pean ütlema, et Story of Stuff on ikka väga võimsa sõnumiga.

Minimalism (TEDx kõne Ryan Nicodemus & Joshua Fields Millburn):

Ma olen seda videot nüüd mõned korrad vaadanud ja iga kord leian sealt enda jaoks midagi uut. Seekord kõnetas mind lause, et lihtne ja taotluslik elu on – rikas ning külluslik elu. Aga samas kui ma vaatan, millele ma väga suure osa oma ajast kulutan (internet ja sotsiaalmeedia), siis kindlasti on mul veel väga palju arenguruumi, et eemalduda sellest “tehismaailmast” ning loomaks oma ellu vaid seda, mida ma tõeliselt soovin.

Story of Stuff video:

Tarbimiskultuuri olemus väga lihtsalt ja loogiliselt lahtiseletatuna. Minu meelest silmiavav vaatamine, olenemata sellest, kui mitu korda oled seda videot juba näinud. Meie ühiskond on üles ehitatud tarbimiskultuurile, mis on väga kavalalt disainitud nii, et meie tarbimine pidevalt kasvaks aga selliselt ei ole meie elu siin planeedil maa jätkusuutlik. Kui kõik riigid tarbiksid USA-sarnaselt, siis meil läheks vaja 3-5 planeeti Maa, et täita meie tarbimisvajadusi. See on ju hullumeelne!

2. Vabane üleliigsest

Ma olen viimase kahe aasta jooksul juba nii palju üleliigsetest asjadest vabanenud aga ikka on mingid ajakirjad, riided või tarbeesemed, millest ei ole siiani suutnud loobuda. Üldiselt peaks tegema veel ühe suurema asjade sorteerimise ja ära viimise enne kui pisike siia ilma sünnib. Probleem on ka selles, et kuna elame pinnalt väikeses korteris, siis hetkel nagu lasteasjadele ruumi polegi. Nüüd peab hakkama seda ruumi juurde tekitama, vabanedes ka nendest asjadest, millest siiani oleme mingil põhjusel kinni hoidnud aga mida me juba ammu enam ei kasuta.

3. Keskendu olulisele

Täna on olnud hea päev. Olen tõepoolest võtnud aega, et tegeleda mulle meeldivaga – juua kolm kaussi teed ja mediteerida, pargis jalutada, puuvilju süüa, küpsetada ja natuke vabatahtlikku tööd teha. Ja klaas tundubki täis olevat. Energiat on, motivatsiooni on .. samuti on usaldus ja südames rahu ning teadmine, et kõik laabub. See on selline mõnus tunne. Tunne, mis võiks täita igat päeva.

Tegelikult selline päev tõesti täidab ning meenutab kui oluline on igasse päeva tuua midagi sellist, mis kosutaks hinge ja vaimu ning võimaldaks olla kasvõi hetkeks iseendaga, harmoonias.

4. Tee täna meedia (sh. sotsiaalmeedia) vaba päev

Meediavaba päeva ei olnud mul mingit probleemi teha. Telekat ei ole, raadiot ei kuula, lehti ka ei loe. Püsisin ka internetiavarustest eemal AGA selle võrra tarbisin veel rohkem sotsiaalmeediat. Minu pahedeks on Instagram ja Facebook. Kuna viimasel ajal on rohkem sellist vaba ja planeerimata aega, siis kipun telefoni vaatama kordades rohkem kui ma seda sooviksin. Samas tunnen järjest enam, et see on nii mõtetu tegevus, mis lihtsalt täidab tühimikku ja raiskab aega.

Õnneks pole varsti enam aega sotsiaalmeedias surfata, sest natuke enam kui kuu pärast sünnib meie pisike siia ilma ning ma usun, et see toob endaga kaasa palju muutusi meie tavapärases elus ning kindlasti muudab meie prioriteete ja fookust. Ehk siis keskendume olulisele – meie pisikesele!

5. Ütle oma kallitele, et armastad neid

Ma ei tea, kuidas teiega lood on aga minu jaoks on armastuse väljendamine raske. Meie päritoluperes ei ole seda kunagi tehtud. Jah, kallistamised lapsepõlves ja toredad koosolemised-tegemised aga sellist sõnaliselt välja öeldud kiindumust, et sa oled nii kallis ja ma armstan sind, seda ei ole kunagi olnud. Ja sellepärast on ka minul seda oma vanematele ja tegelikult ka õele raske öelda.

Minu kõige kallim ja armastatum inimene on minu kaasa. Härra R ja viimasel ajal olen kohe eriti tänulik, et ta minu elus on ja et me jagame ühist teekonda. Ma armastan teda väga ja ütlen seda ka talle üsna tihti. Iga päev. Mõnikord isegi mitu korda päevas. Ja ma ütlen seda alati siis, kui ma seda oma südames tunnen – siis kui see suur õnne- ja tänutunne ei mahu enam põue ära ja vajab väljaütlemist.

Samuti tunnen ma tohtut armastust meie pisikese vastu, kellega me veel ei ole kohtunud aga kes juba varsti-varsti meie juurde tuleb. Suhtlen temaga iga päev ja jagan oma armastust ka temaga.

Muidugi ma hindan ja pean kalliks ka teisi enda jaoks lähedasi inimesi, aga sellist suurt-suurt-suurt armastust tunnen siiski nende kõige-kõige lähedasemate vastu – oma tuumikperekonna vastu.

******

Roheväljakutse kokkuvõtteks võin öelda, et ma poleks arvanud, et mul nii kaua selle väljakutse tegemine võtab. Alustasin ju 13. septembril aga täna on juba 05. oktoober. Kuna tahtsin ikkagi võimalikult palju ülesandeid ära teha/ täita, siis minu jaoks muutus asi liiga intensiivseks ning otsustasingi vabas voolamises selle väljakutse lõpetada, kuigi alguses oli küll plaan kõik kümne järjestikuse päevaga ära teha.

Kas ma sain mingit kasu sellest väljakutse kaasategemisest?

Kindlasti! Proovisin mingeid asju päris esmakordselt, näiteks maitseainete oma purki ostmist. Tuletasin meelde palju head aga unustatut .. sõnastan pigem selle lause ümber, roheväljakutse tõi taaskord fookusesse palju olulisi asju, millele ma muidu igapäevaselt enam nii väga ei mõelnudki.

Kogu selle väljakutse jooksul oli minu jaoks kõige mõjuvam Story of Stuff video, kuigi olin seda juba varasemalt mitu korda näinud.

Ehk kui roheväljakutse jooksul mitte midagi muud ei teha, siis seda videot võiks küll kindlasti vaadata ja sellega kaasa mõelda.

Aga nüüd on mul hea meel, et roheväljakutse läbi sai ja ma saan taas täielikult pühenduda beebiootusele, sellele viimasele lõpuspurdile. Sest nüüd on jäänud kõigest kuu aega tähtajani!

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga