TEADLIK TÄNUTUNNE – 5. nädal

Ärkasin täna hommikul ilma äratuskellata ja siis kui õues oli juba üsna valge. Sõin hommikust ja siis pugesin tagasi voodisse. Sättisin ennast istuma nii, et saaksin mõnusalt oma kausiteed juua ja lihtsalt jälgida akna taga langevat lund. Mind valdas tohutu tänutunne kui tajusin, et mul on võimalik seda selles hetkes endale lubada.

See oli selline mõnus sissejuhatus “Free and Clear” 5. nädalasse, sest sellel nädalal oli teemaks:

TEADLIK TÄNUTUNNE

Tänutunne on võimas tervendav ja loov jõud, mis aitab elus edasi liikuda. Kui oleme millegi eest päriselt ja sügavalt tänulikud, siis on see tänutunne laetud tugeva positiivse emotsiooniga, tugeva tundega ja see mida sa tunned, seda tõmbad sa ka ligi.

Tänutunne on väga levinud praktika enesearengu maailmas. Aga nagu Danielle LaPorte selle nädala FB live videos mainis, võib tänulikkusest saada ka – spiritual bypassing – ma pole kindel, mis võiks selle eestikeelne vaste olla aga mõte on selles, et inimesed peituvad sageli “iga asi on millekski hea” või “ju siis pidigi nii minema” jms. taha, et mitte tegeleda oma päris tunnetega (viha, ebaõiglustunne, ärevus, kurbus, valu vms).

Sellel nädalal oli juttu teadlikust ja tõelisest tänutundest ja siin ongi need harjutused:

Asjad mille eest peaksin tänulik olema, kuigi ma ise seda ei tunne.

Minul jäi siia vastus panemata, kuna ma üldjuhul ikkagi olen tänulik kõigi nende asjade eest, mis minu elus olulised on. Vähemalt mulle tundub, et ma ei ole midagi tähtsat tänuta jätnud.

Millised on need kõige enesestmõistetavamad asjad, mille eest ma tänulik olen?

  • Tasuta linnatransport Tallinnas, mis viib kiirelt ja mugavalt sinna, kuhu vaja.
  • Loodus – metsad, rabad, rannad, taevas ja maa, puud minu akna taga.
  • Turvalisus – olen tänulik selle eest, et saan ennast turvaliselt tunda oma kodus, linnatänavatel ja Eestis üldse, siin on ikka väga turvaline elada.  
  • Lõputud võimalused – teha ja luua seda, mida hing ihkab. Ka siis kui tundub, et miski pole võimalik, on alati mingi alternatiiv.
  • Teadlikkus – olen nii-nii tänulik oma järjest kasvava teadlikkuse eest, sest tänu sellele saan luua oma elu järjest teadlikumalt ja just selliseks nagu ma ise seda soovin.

Mille eest ma tõeliselt väga tänulik olen ja MIKS?

MIKS ongi teadliku tänutunde teadlik osa. See on minu meelest üsna hea harjutus, et minna asjadega veidi sügavamale. Seda harjutust on tore ka lastele õpetada ja seda koos nendega teha.

  • Minu kodu – siin on mul hea ja mõnus olla, see on minu pesa, minu kindlus ja minu turvapaik. Siin saan rahus olla ja toimetada kui välismaailm mind ära väsitab. Siin ma õpin, loon ja armastan.
  • Minu partner – peale vanemate on just tema olnud mulle suureks õpetajaks ja peegeldajaks. See ei ole alati ilus ja tore aga minu jaoks on see väga oluline.
  • Minu neljajalgne sõber – ta toob nii palju rõõmu, sära ja lusti minu ellu, ta justkui peegeldab mulle minu enda sisemist last. Temas on nii palju isikupära, mängulisust, uudishimu ja sihikindlust – ta õpetab seda kõike ka mulle ja ma olen selle eest tänulik.

Millised valupunktid olen ma suutnud muundada tänulikkuseks?

Mina usun, et mitte keegi ei ole tänulik konkreetsele valu-kogemusele, pigem ikka sellele, kuidas see kogemus on teda tugevamaks, iseseisvamaks, kogenumaks, targemaks jne. muutnud.

Just eelmisel nädalal mõtlesin:

Vahel on vaja kogeda valu, et saaks toimuda tervenemine.

See oli inspireeritud küll pigem minu värskest põletushaavast aga tegelikult kehtib see mõte ka mittefüüsilises mõõtmes.

Minu suurimaks kasvukohaks oli sel aastal valuliku töösuhte lõpetamine (vaata blogipostitust SIIT). Ma valisin säästa iseennast, andes endale aega ja ruumi taastuda ning lubada endal hakata valima oma ellu asju, mis mulle rõõmu pakuvad, mis mind huvitavad, mida tahan proovida. Teha neid asju, mida pole varem julgenud või millele pole varem osanud isegi mõelda. Uurida ja avastada iseennast, lähemalt ja sügavamalt.

Just nii nagu see põletushaav, VALU on valus ja see on ebamugav, ta toob pinnale hulga erinevaid aistinguid, emotsioone ja tundeid. Ikka selleks, et me saaksime neid tunda ja nendega tegeleda. Ja tänutunnet saame kogeda siis, kui oleme suutnud oma valu oma väeks transformeerida.

Sageli on aga nii, et olles mingis olukorras on raske näha puid metsa taga ning see teadlikkus tuleb alles hiljem, tagantjärgi tarkusena.

Danielle Laporte “Free and Clear” programmiga saad tutvuda siin -> www.daniellelaporte.com

Mille eest oled sina täna tänulik?

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga