Olen naine. Ja mul on päevad. Kui hakkasin märkama ja endale teadvustama, kui palju prügi päevadega tekib – tampoonid, sidemed ja nende kilest pakendid – hakkasin mõtlema alternatiividele. Miks see minu jaoks oluline on, saad lugeda SIIT. Korduvkasutatav menstruaalanum tundus minu jaoks kõige mõistlikum ja sobilikum lahendus.
Esimest korda kuulsin menstruaalanumast aastaid tagasi ühelt naiskolleegilt. Ta jagas minuga lugu sellest, kuidas üks tema tööalane tuttav oli rääkinud menstruaalanumast, selle kasutamisest, omapärast ning eelistest teiste hügieenitoodetega võrreldes. Me istusime ja pööritasime silmi, kogu see teema tundus tollel hetkel nii õõvastav. Ma mäletan väga selgesti, kuidas mu sisikond sees keeras kui mõtlesin verd täis menstruaalanumale … ööak!
Ja mida ma ise nüüd teen?
Kasutan juba mitu aastat menstruaalanumat ning seda väga rõõmsalt ja õnnelikult.
Ja soovitan seda kõikidele teistele naistele ka!
Jah, alguses oli kõik veidi harjumatu – nii menstruaalanuma paigaldamine, selle tühjendamine kui ka puhastamine. Halvasti paigaldatud menstruaalanum võib veidi lekkida ja esimesel paaril kuul olin ka mina sellega veidi kimpus.
AGA ma ei andnud alla ning praktikaga tuli ka vilumus ja kindlustunne.
Kuigi väidetakse, et menstruaalanumat võib korraliku hooldamise puhul kasutada kuni 10 aastat, vahetasin mina enda esimese menstruaalanuma (Mooncup) välja juba teise aasta lõpus. Ta ei olnud enam nii elastne ja paindlik ning ei liibunud enam nii hästi tupeseina vastu. Otsustasin proovida teise firma toodet (Femmecup), seda olen kasutanud nüüdseks juba kolm aastat.
Menstruaalanuma hind on keskmiselt 20-30 eurot (olenevalt firmast), mis on igal juhul odavam kui aastajagu tampoone ja/või sidemeid. Prügifaktorist ei hakka üldse rääkimagi!
Lisaks sellele, et menstruaalanum on keskkonna- ja rahakotisõbralik, on ta ka tervisesõbralik!
- menstruaalanum on valmistatud meditsiinilisest silikoonist, millest ei leki ühtegi toksilist ainet ega pudene puuvillakiude (nii nagu tampoonide puhul);
- menstruaalanum ei ima endasse kehavedelikke (ei tekita tupekuivust);
- menstruaalanumat võib kasutada ööpäevaringselt, tühjendades seda vastavalt vajadusele;
- mugav sportimisel sh. ujumisel;
- toksilise šoki sündroomi risk on madalam kui tampoonide kasutamisel.
Väidetakse, et menstruaalanum on piisavalt suur, et seda normaalse vereerituse korral tühjendada kuni 12 tunni tagant. Mina oma kogemuse põhjal ei saa seda väidet kinnitada, kuna ise tühjendan oma “kopsikut” keskmiselt iga kuue tunni tagant. Kindlasti oleneb see vere rohkusest ning konkreetse menstruaalanuma suurusest – keskmine mahutavus on kuskil 20-30ml, kuid saadaval on ka väiksema ja suurema mahutuvusega tooteid.
Mis ma veel tahan öelda – olen oma kehaga saanud palju parema kontakti ning tupekuivus, mis mind tampoonide kasutamise ajal vaevas, on kauge minevik!
Loomulikult on veel teisigi viise oma päevad “roheliseks” muuta (nt. kasutades käsna või korduvkasutatavaid sidemeid), oluline on valida just enda jaoks sobivaim lahendus.
Mina olen enda oma leidnud.
Kui teha umbkaudne arvutus, siis olen viimase viie aasta jooksul kokku hoidnud 200 eurot hügieenitarvete pealt ning prügimäele on saatmata jäänud ligikaudu 1200 tampooni ja 200 sidet + nende pakendid.
Aga lisaks sellele on minu elu päevade ajal lihtne, mugav ja muretu.
Minu meelest päris hea tulemus!
Lisan siia lõigu ühest infograafikust, mis annab päris hea ülevaate sellest, miks menstruaalanum on igati hea alternatiiv tampoonidele. Algse infograafiku leiad SIIT.
Kust soetada endale menstruaalanum?
Menstruaalanumad on saadaval nii apteekides kui ka looduspoodides, samuti on neid võimalik tellida internetist. Tavaliselt on valikus kaks suurust – natuke suurem neile, kes on üle 30 aastased või on sünnitanud ja veidi väiksemad neile, kes on alla 30 aastased, ei ole sünnitanud või on sünnitanud keisrilõike abil. Pakendil on kõik kenasti kirjas, seega valik peaks olema üsna lihtne.
Kuidas menstruaalanuma eest hoolt kanda?
Kõik on tegelikult väga lihtne! Oluline on jälgida elementaarseid hügieeninõudeid – kätepesu enne menstruaalanuma paigaldamist ning välja võtmist. Kuna peale menstruaalanuma tühjendamist tuleks see jooksva vee all puhtaks loputada siis kõige parem on seda teha tualetis, kus on kraan samas ruumis. Iga kord aga ei ole sellist võimalust, sellisel juhul võib kabiini kaasa võtta pudeli puhta joogiveega või menstruaalanum lihtsalt tualettpaberiga puhtaks pühkida. Puhastamise juures on oluline, et külje peal olevad augukesed ei oleks ummistunud, sest need aitavad kaasa vaakumi tekkimisele anuma paigaldamisel ning vaakumi eemaldamisele menstruaalanuma välja võtmisel.
Kui päevad on läbi, siis tuleks menstruaalanum steriliseerida, hoida seda 5-10 minutit keevas vees (täpsemad juhised leiad pakendi infolehelt või tootja kodulehelt) ja seejärel hoiustada teda väikses riidest kotikeses.
Menstruaalanuma kasutamine on nii mugav ja loomulik, et vahel ma isegi unustan ära, et mul on päevad.
Ma ei kujutaks enam ette mingite muude hügieenitarvete kasutamist, kuigi pean tunnistama, et paaril korral olen olnud sunnitud kasutama ka tampoone – siis kui olen kodust ära olnud ja päevad on alanud oodatust varem. Aga ma olen õppust võtnud ja nüüd pistan oma “kopsiku” alati kotti kui kuskile minek.
Kas sina oled juba menstruaalanuma usku? Kui ei ole veel, siis oleks huvitav teada, mis sind tagasi hoiab … Ja üleüldse, millised mõtted sul selle teemaga seoses tekkisid?
Mina olin ka vaimustuses sellest tootest kuni lasin spiraali paigaldada. Ükskord oleks spiraali peaaegu anuma poolt tekitatud vaakumiga paigast tõmmanud ja enam pole julgenud kasutada. Ei teagi kas katsetada edasi ja loota, et spiraal ei liigu ja olen piisavalt osav anuma eemaldamises… Kas üldse tohib ikka neid kahte asja koos kasutada?
Nii tore, et sa oma kogemust jagasid! Ma ise ei ole spiraali kasutanud AGA netist uurides tundub, et neid kahte saab vägagi edukalt koos kasutada. Vaakumi osas soovitatakse anum enne välja võtmist sõrmega külje pealt C-kujuliseks vajutada (mitte tõmmata anuma sabakesest): http://bit.ly/2eL3Xq3
Siin on artikkel spiraali ja anuma kooskasutamise kohta:
https://www.intimina.com/blog/cup-and-iud/
Allolevalt lingilt leiad kokkuvõtte spiraali ja erinevate anumate sobivuse kohta:
http://www.femininewear.co.uk/cup-use-and-iuds-24-w.asp
Alati võib pidada nõu ka naistearstiga.
Igale küsimusele on alati vastus/lahendus.
Päikest ja helgust sulle! 🙂