LAHTI LASKMINE – 2. nädal

Mäletan, kuidas aastaid tagasi lugedes Luule Viilma raamatuid olin suures segaduses – ma ei mõistnud kohe mitte kuidagi, kuidas saab lahti lasta mittefüüsilisest – tunnetest, olukordadest, uskumustest, ootustest. Asjadega on lihtne – annad või viskad ära ja ongi kõik!

Olen ajapikku õppinud lahti laskmist, aga sellel nädalal Free and Clear 6-nädalase programmi teise nädala harjutusi tehes tajusin kui mitmekihiline see protsess tegelikult oma olemuselt on. Me ei pidanud otseselt millestki lahti laskma küll aga teadlikult tunnetama, milliseid tundeid see protsess meis tekitab.

Alustuseks võtsime ette OOTUSED (ingl. k. expectations)

Millised seoseid see sõna tekitab?

Minul kerkisid esile esimesena kohe negatiivsed assotsiatsioonid – kohustus, trots, hirm ootustele mitte vastata, ebameeldiva töö tegemine, pettumus. Need on seotud teiste ootustega minule. Tunnetuslikult meenutab see mulle klassi ette vastama minemist, mis oli minu jaoks üks ebameeldivamaid asju üldse.

Kui ma aga vaatlen iseenda ootusi, siis seostub mul selle sõnaga pigem elevus, millegi hea ja positiivse ootus.

Kuskil nende kahe vahepeal on aga ka kurbus, lein ja pettumus täitmata ootustest (sarnane täitumata unistustele). Kõik need ootused, mis ei läinud täide või siis läksid aga hoopis teisiti kui oli plaanitud, kehvemini.

Ootused.

Kunagi ammu-ammu otsustasin ma, et ootused ei täitu ja see pettumus täitumata ootusest on nii valus, et parem on üldse ootusi mitte seada. Selline uskumus on mind väga pikalt saatnud ja alles nüüd olen jõudnud selle uskumuse tervendamise juurde.

Aga tagasi harjutuste juurde.

Millised on minu ootused iseendale, kahele oma kõige olulisemale suhtele elus ning elule endale?

Ma ei jäänud väga pikalt mõtlema – minu ootus iseendale on käia oma teed. Oma paarissuhtelt ootan ma kergust, sügavust ja rõõmu. Suhetelt vanematega aktsepteerimist ja suuremat südamlikkust. Elult ootan kandmist ja iseendalt elu usaldamist.

Milliseid tundeid võiks tekitada kõigi nende ootuste lahti laskmine?

Mina tundsin esimesena kohe suurt vabadusetunnet, kergust. Tegelikult elame me kõik mingite ootustega – alates sellest, et ootame teistelt austavat ja hoolivat suhtumist; seda, et nõud on pestud ja sokid ei vedele põrandal ning et autod annavad jalakäijatele ülekäigurajal teed.

Aga kui päriselt lahti lasta kõigist ootustest iseendale, teistele ja elule – mis siis juhtuks? Kas siis kaoks siht ja kindlustunne elust või saabuks tõeline vabadus, kus puudub duaalsus, suhestumine ja me lihtsalt oleksime ja kogeksime … ma ei tea.

Järgmisena tuli kirja panna enda jaoks kõige hinnalisem siin elus. Ehk siis kõik materjaalsed asjad ning ka eluviisi puudutavad aspektid (aeg, seiklused, hobid jne).

Minu kõige hinnalisemad “asjad” siin elus on:

  • minu kodu
  • minu maakodu
  • minu arvuti
  • vabadus
  • aeg
  • sügav emotsionaalne ja hingeline kontakt teise inimesega

Minu jaoks oli see harjutus raske – nagu näha ei olnud siin nimekirjas hinnalisi ehteid, lemmikkleiti, -kingi, kunsti, hobisid, kallist kasukat, raha, tutvusringkonda, mainet vms. Mind pani see mõtlema, kas ma tõesti ei väärtusta neid asju või olen ma läinud keskpärasuse teed hinnalist väärtust oma ellu loomata. Järjekordne kiht mida enda puhul uurida ja avastada.

Seejärel tuli tunnetada, mis tunne oleks kõigest sellest loobuda, lahti lasta. Milliseid tundeid see tekitaks?

Milleta ma ei suudaks elada?

Minus tekitas see kõige hinnalisematest asjadest lahti laskmise harjutus vastupanu, hirmu, viha, paanikat, segadust, kurbust, leina. Kuidas saaksingi ma nendest asjadest loobuda kui nad on minu jaoks elulise tähtsusega? Mõistsin, kui olulised on minu jaoks aeg, vabadus ja emotsionaalne kontakt. Samuti minu maakodu.

Kritseldasin märkmikusse järgmised sõnad:

aeg – vabadus – kontakt – mina – kuuluvus – maakodu

Mida tähendab minu jaoks maakodu, miks on see minu jaoks nii oluline, olulisem isegi kui minu enda kodu? Panin kirja märksõnad, mis pähe tulid ja järsku oli kõik nii selge ja loogiline!

Minu jaoks seostub maakodu eheduse, kontakti, vabaduse, aja, iseenda ja loodusega. Ehk kõigi nende kõige tähtsamate asjadega, milleta ma ei kujutaks oma elu ette.

Mulle sai selgeks, mis ajendab minu otsuseid, mis on minu põhivajadused ja see teadlikkus on minu jaoks hindamatu.

Selle nädala harjutused viisid mind sügavale iseendasse ning mõtlemist-tunnetamist jätkub veel kauaks. Samas ootan põnevusega juba, mida järgmine nädal endaga kaasa toob.

Kui sinagi tunned, et soovid Free and Clear 6-nädalase programmiga liituda (täiesti tasuta), siis kiika Danielle LaPorte kodulehele: http://www.daniellelaporte.com/freeandclear/

  • Teise nädala harjutused (LINK)
  • Teise nädala FB live video (LINK)

Millised on sinu seosed ootustega ning milliseid tundeid sinus olulistest asjadest lahti laskmine tekitab?

Selgust ja helgust sulle, kaunis hing!

3 thoughts on “LAHTI LASKMINE – 2. nädal

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga