Roheväljakutse 7. päev – kemikaalivabadus

Tänane päev oli üsnagi paslik, et teha läbi roheväljakutse kemikaalivabaduse päev. Olen nimelt ette võtnud suurema koristamise-kraamimise.

Poes müüdavates toodetes kasutatakse sadu tuhandeid erinevaid kemikaale. Umbes kaks kolmandikku nendest kemikaalidest on mõnes vormis inimestele või keskkonnale toksilised.

Igal aastal jõuab turule rohkem kui 1000 uut kemikaali. Seni, kuni pole tõestatud, et aine on kahjulik, on see seaduse silmis ohutu. Ainete, mille kahjulik mõju on tõestatud, kasutamine väikestes kogustes on aga ikkagi lubatud. Mida rohkem tarbime, seda suurem on tõenäosus mitmete erinevate ohtlike ainetega pidevalt kokku puutuda.

Kui üksikute ainete mõju on tänaseks juba päris palju uuritud, siis erinevate ainete koostoime on paljuski teadmata. Peetakse tõenäoliseks, et erinevate ainete koosluse kahjulik mõju organismis mitmekordistub ehk siis tekib nn kemikaalide kokteil. Mitme kemikaali koosmõjul võib suureneda nende kahjulikkus lausa mitusada korda. Kindel on see, et sage kokkupuude kahjulike kemikaalidega ka madalates kogustes nõrgestab organismi võimet stressiga toime tulla ja soodustab nahaärrituste, allergiate ja tõsisemate tervisehädade teket. – Roheväljakutse 2018

Ma ise lisaks siia omalt poolt ka seda, et lisaks kemikaalidele kodukeemias, kosmeetikas ja hügieenitoodetes, peame arvestama ka nende ainetega, mis on meie elus veidi varjatumal kujul. Plastmassid, sünteetilised lõhnaained, erinevad toidutööstuses kasutatavad lõhna-värvi ja säilitusained, mürgised kemikaalid meie rõivastes, kodutekstiilides ja viimistlusmaterjalides, tänaval heitgaasid ning üldine õhusaaste. Kuna saasteallikaid on nii-nii palju meie ümber, siis on hästi oluline, et me ise vähendaksime teadlikult kemikaalide ja muu jama osakaalu oma elus. Alati leidub paremaid, puhtamaid, naturaalsemaid ja looduslikumaid alternatiive.

Aga tagasi kemikaalide juurde.

ÜLESANDED

1. Tee läbi ökomärgiste test: http://thinkbefore.eu/tarbija/okomargised/

No see oli küll üks üsna lihtne test, eriti peale seda kui olin teemapäeva taustakirja läbi lugenud. Küsimusi oli kokku viis ja minu tulemuseks oli 100% õigeid vastuseid. Tee ka test ja vaata, millise tulemuse sina saad.

2. Uuri, mida sisaldavad sinu kosmeetika- või hügieenitooted

Õnneks võis valida ainult ühe kosmeetika- või hügieenitoote. Valisin selleks oma suure lemmiku – Dr. Hauschka roosi päevakreemi.

Koostisosad on tootel järgmised: Water (Aqua), Arachis Hypogaea (Peanut) Oil, Beeswax (Cera Alba), Althaea Officinalis Root Extract, Rosa Damascena Flower Water, Hypericum Perforatum Flower/Leaf/Stem Extract, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Sorbitan Olivate, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Fragrance (Parfum)*, Citronellol*, Geraniol*, Linalool*, Limonene*, Citral*, Farnesol*, Benzyl Alcohol*, Eugenol*, Rosa Damascena Flower Extract, Rosa Canina Fruit Extract, Copernicia Cerifera (Carnauba) Wax, Zinc Sulfate, Lecithin, Rosa Damascena Flower Wax.

Kas ja milliseid kahjulikke aineid ma koostisest leidsin? No alustuseks ütleks kohe ära, et ma ei ole kõige suurem koostisosade asjatundja ning kõik võõrapärased nimetused on minu jaoks kui hiina keel. Seega ütlen ausalt, et kosmeetika- ja hügieenitoodete puhul vaatan ma koostist üliharva. Pigem olen leidnud enda jaoks need firmad, keda ma usaldan ja kelle tooteid ma kasutan ja Dr. Hauschka on üks nendest – ma ei pea kahtlema nende toodete kvaliteedis, koostises ega usaldusväärsuses.

Aga ülesande raames käisin roosikreemi koostist kontrollimas veebilehel Skin Deep: https://www.ewg.org/skindeep/#.W6vCjhMzab8

Minu jaoks oli lehel olev info keeruline ja ma ei suutnud süveneda igasse koostisainesse, et aru saada, kas tegu on kahjuliku ainega või mitte. Toetusin küll nende valgusfoori süsteemile aga kasutasin ka kainet mõistust – minu meelest ei saa olla tegu kahjuliku koostisosaga kui see on looduslikku päritolu. Ka siis kui selle kõrvalmõjudeks on allergia või mõni muu reaktsioon, mis on pigem erand kui norm. See, et osad inimesed on tundlikud mingite koostisosade suhtes, ei tähenda, et tegu oleks kahjulike ainetega. Kui see nii oleks, siis võiks ju maapähklid, seesamiseemned, piima, muna jne ka ohtlikeks lugeda?

Mulle see harjutus igaljuhul ei meeldinud. Või pigem ei meeldinud see veebileht, kus sai koostisosi kontrollida. Minu jaoks jäi info segaseks ning pigem tekitas segadust. Vot.

3. Jaga kodukoristusnippi

Mingit erilist puhastusvahendi retsepti mul jagada ei ole aga paari nippi jagaksin küll:

  • Peegelpindade puhastamiseks sobib suurepäraselt puhas kuum vesi ja täiesti tavaline tselluloosist või puuvillast puhastuslapp. Kuivatamisel kasutan oma vana t-särki, mis imab vedeliku kenasti endasse ning jätab peegelpinna puhtaks. Ei mingeid triipe!
  • Kui sul on vaja purgilt mõni etikett eemaldada aga liim on tugevalt purgi küljes kinni (isegi siis kui etikett peale leotamist lahti tuleb), siis abiks on ülilihtne segu toiduõlist ja soodast. Katsetasin ise ka ja see toimib. Törts toiduõli ja näputäis soodat, et voila!

4. Märka ohusümboleid

Ohusümbolite tuvastamiseks tuli läbi teha test “Kui hästi sina ohusümboleid tunned?”

ohusümbolid - kemikaalid
Ohusümbolid

Tegin testi ära ja kui päris aus olla, siis paljud ohumärgid olid minu jaoks võõrad aga loogikat kasutades sain siiski õigeid vastuseid 8/9.

Ma ei ole juba ammu (kui üldse) sellise pilguga oma puhastustooteid vaadanud, et mis minu riiulil ohtlikku on. Loomulikult olen ohusümboleid varem näinud, põhiliselt meenub millegipärast just ohumärk “tuleohtlik”.

Aga millised ohud siis ikkagi valitsevad minu kodukeemia riiulil?

Vaatasin kõik pudelid üle ja põhiliseks sümboliks (looduslikel puhastusvahenditel) oli hoiatus – hoida lastele kättesaamatus kohas. Arusaadav. Ülejäänud neljal tootel oli reaalselt mingi tõsisem hoiatus. Rooste-eemaldajal ja ahju puhastusvahendil oli ohumärgiks “söövitava toimega” ning aknapesuvahendil ja vaiba puhastusvahendil oli ohumärgiks “kahjulik, ärritava toimega”. Õnneks need on sellised harva kasutatavad tooted aga sellegi poolest oleks mõistlik need veidi ohutumate vastu välja vahetada. Kui kellelgi on soovitusi tõhusate looduslike alternatiivide osas, andke teada!

kemikaalid - kodukeemia
Ohtlik kodukeemia – ärritava ja söövitava toimega tooted.

Ülejäänud tooted on pea eranditult Sonetti looduslikud puhastusvahendid, sekka ka üks Kiilto parkett- ja puitpõranda puhastusvahend (samuti biolagunev ökotoode).

5. Loe kokku, kui palju erinevaid puhastusvahendeid sul kodus on.

Lugesin kokku ja neid on omajagu – 11 erinevat puhastusvahendit – nelja nendest kasutan harva (vaiba-, ahju- ja roostepuhastusvahend + aknapesuvahend). Ülejäänud kuute – katlakivieemaldaja, pesupesemisvahendid, WC puhastusvahend ning põrandapesu- ja hooldusvahendid – neid kasutan iganädalaselt. Nõudepesuvahendit lausa igapäevaselt!

Üldiselt võin vist rahule jääda sellega kui palju kemikaale meil kodus on. Loomulikult võiks ju vähem olla aga soodaga ei saa nii hästi näiteks roostet maha kui selle rooste-eemaldusvahendiga ja seda me õnneks tihti ei kasuta ka. See oli ühe konkreetse asja jaoks ostetud ning nüüd jääb ta meil kappi seisma.

Samas olen väga rahul looduslike ja biolagunevate puhastusvahenditega. Need on mahedad aga tõhusad ning kõige enam hämmastab mind (iga kord kui seda kasutan) katlakivieemaldaja, sest dušinurga klaasseina puhastamine on sellega nii lihtne ja kerge – siiani parim vahend, tõesõna!

Sonett - kemikaalid
Sonett – minu meelest parim valik looduslikke ja biolagunevaid puhastusvahendeid! Pildilt puudu nõudepesuvahend.

Teema lõpetuseks tahaks mainida, et lisaks ohtlikele kemikaalidele peaks oma kodus ja elus vältima ka sünteetilisi lõhnaaineid (parfüümid, kosmeetika- ja hügieenitarbed, lõhnastatud kodukeemia sh. pesupulbrid ja erinevad pesupehmendajad, õhuvärskendajad, WC poti värskendajad, lõhnaküünlad, lõhnakuused jne), sest need kurnavad meie organismi ning mõjuvad meie tervisele ja hormonaalsüsteemile halvasti.

Eriti kaitsetud on kemikaalide ja sünteetiliste lõhnaainete suhtes – lapsed.

Laste immuun- ja närvisüsteem alles arenevad ning mürkide väljutamisesüsteemid ei funktsioneeri nende kehas veel täielikult. Peale selle on väikelapse nahk täiskasvanu omast oluliselt õhem ning ei ole täielikult välja arenenud, et toimida piisava kaitsebarjäärina. – Roheväljakutse 2018

Kui soovid, et su kodu lõhnaks imeliselt aitavad sind: põhjalik kodu korrastus, looduslikud puhastusvahendid, vesi, korralik tubade tuulutus ja värske õhk, soovi korral ka naturaalsed eeterlikud õlid ja viirukid, mõnusat hubast hõngu aitab luua ahjus küpsetatud kook või mõnus kohvilõhn, mis hommikuti aitab ärgata ja kohale jõuda.

Lihtsuses peitub võlu!

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga