Orhideed vol. 2

Paar nädalat tagasi kirjutasin oma orhideedest, nende ümberistutamisest ja teeksin siinkohale väikese kokkuvõtte.

Kuuking

Kuuking
Kuuking (Phalaenopsis)

Õied hakkasid närtsima ning üks üsna kobe aga veel avanemata õis hakkas kolletuma ning juured tundusid ka kuidagi pruunikad. Enne ümberistutamist olid õhujuured kenasti hõbedased ning kastmisel ilusad rohelised. Ka keiki ei näinud just kõige õnnelikum välja. Kuna istutasin suurema lille tavlisse potti, siis eile käisin Bauhauf’is ning ostsin nii korralikke orhideepotte kui ka mõned ilusad ümbrispotid. Õhtul otsustasin vaadata, mis jama nende juurtega siis ikkagi on.

Kõigepealt vaatasin oma keiki üle. Muld oli väga niiske ja lausa raske. Sama lugu oli ka suurema taimega. Kuna suurel orhideel on tunduvalt rohkem juuri, mis mullas sügavuti lähevad, siis oma kurvastuseks avastasin, et juured vettivad ning on osaliselt mädanema läinud. Puhastasin juured ära ning istutasin uude korralikku orhideepotti. Seekord jättes mulla õhuliseks – ei pressinud seda tihedalt kokku. Sama tegin ka keiki’ga.

Väike videoklipp minu kuukinga juurestikust.

Miks siis ikkagi nii suur niiskuse tase potis? Sest peale eelmist korda kui taimed ümber istutasin “vannitasin” mõlemat taime (nii ju tavaliselt tehakse?) aga nüüd ma mõistsin, et sedasi jääb ikkagi väga suurel määral niiskust mulda, eriti kui muld on tihedasti kokku pressitud. Seega nüüdsest kastan oma taimi nii nagu ma tavaliselt seda teen – kastan natuke pealt ning lasen üleliigsel veel nõrguda.

Vaatame, kas olukord paraneb.

Omalt poolt püüdsin kinnitada ka õievarre. See isegi õnnestus mingil määral! Nüüdsest jälgin tähelepanelikult oma taimi, vajadusel kobestan mulda ning niisutan pigem õhujuuri pritsides.

Dendroobium

Dendrobium Nobile
Dendroobium (Dendrobium Nobile)

Dendroobiumi vaadates hakkas mul lausa kahju, kui nägin, kuidas lehed hakkavad kolletuma ning juured tundusid pealt vaadates ka üsna kuivanud ja kõdunenud! Lehti vaadeldes avastasin, et minu taimel on ka kolm õiepunga. KOLM! Aiandusmaailmas oli dendroobiumidel vast 20 õit iga taime küljes, need nägid nii külluslikud ja ilusad välja!

Mõtlesin, et istutan dendroobiumi ümber ning panen uue mulla aga kui olin taime potist välja tõstnud, avastasin, et juured näevad terved välja ning nendes on ka suur niiskusevaru, seepärast otsustasin taime lihtsalt teise potti ümber tõsta, seda muul viisil häirimata.

Väike videoklipp minu dendroobiumi juurestikust.

Nüüdseks olen kõik oma orhideed korralikult pottidesse saanud ning neid kaunistavad ilusad kuldsed keraamilised potid. Minul endal on väga põnev olnud siiani eksperimenteerida ning neid taimi lähemalt tundma õppida. Loodan, et taimed kosuvad ning edaspidi on nad tugevad, terved ja õitsevad!

2 thoughts on “Orhideed vol. 2

  1. Käisin nädvah aianduspoes ja imetlesin seal orhideesid, kuid ei julge mina neid osta. Nad on nii ilusad aga ma kardan, et ei oska nende eest hoolitseda. Lilleisu aga oli siiski, nii et ostsin draakonipuu ja väikese potikadaka. 🙂

    1. Orhideed on jah väga ilusad ja nooblid taimed, aga draakonipuu ja potikadakas on ka väga vahvad kodus aknalaual! 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga