Tee ise: mesilasvahast küünlad!

Eelmisel aastal meisterdasime mänguhommikute raames mesilasvahast pressitud kärjelehtedest küünlaid. See oli selline tore tegevus, millest laps ise ei olnud tol hetkel tegelikult kuigi huvitatud, sest kaheaastane keskendub protsessile ja mitte tulemusele. Tema jaoks oli see pigem sensoorne kogemus ja küünlaid sain ma ise meisterdada.

Sel aastal tahtsin nende küünalde meisterdamist uuesti proovida. Minu peamiseks eesmärgiks oli pakkuda lapsele teistmoodi tegevust – miskit, mis arendaks tema peenmotoorikat ning samas haakuks ka jõulutemaatikaga, et juba novembrikuus alanud jõuluootust kuidagi konkreetsemalt mingite tegevuste ja traditsioonidega seostada.

Tellisin www.elev.ee kodulehelt kaks erinevat küünalde meisterdamise komplekti – lastele mõeldud karbi Tee ise! Mesilasvahast küünlad “Mummud” ja siis Tee ise! Mesilasvhast küünlad (suur küünal).

Ikka selleks, et oleks rohkem meisterdamisrõõmu, rohkem puhast küünlavalgust ja muidugi seda imelist mesiselt magusat mesilasvaha lõhna!

Tellimus jõudis kohale ootuspärasest natuke hiljem aga arvestades, et on detsembrikuu ja pakiautomaatide tarneajad hooajale kohaselt veidi pikemad, läks isegi hästi (tellimuse tegin esmaspäeval enne keskpäeva ning paki sain kätte neljapäeva pärastlõunal).

Loomulikult olin ma väga elevin kui pakiteate sain! 

Kohe kui ma pakiga koju jõudsin, tegin ma selle lahti. Ja otseloomulikult tundsin ma esimese asjana seda mõnusat tuttavat lõhna. Lõhna, mis on parajat magus, meenutab suvesoojust ja päikesekulda ning millel on võime su meeleseisundit muuta ja kasvõi hetkeks rännakule viia.

Ma päriselt ka nii väga armastan seda lõhna! See on nii ehe ja eriline. Ja ma armastan mesilasvahast küünlaid! Kunagi kirjutasin nendest oma postituses: Mesilasvahast küünlad – parem valik

Mis muud kui meisterdama

Kui värske kahesena ei olnud tirts küünalde meisterdamisest kuigi huvitatud, siis värske kolmesena oli tal soov ja huvi täitsa olemas. Ta oli lausa nii elevil uuest tegevusest, et ei suutnud rahulikult paigal püsida ning jälgida, mida ja kuidas tegema peab. 

Väike võrdlus paki sisust. Postituse lõpust leiad kärjelehtede mõõdud.

Me tegime nii, et mina näitasin lapsele ühe korra ette, kuidas kärjelehest küünalt rullida ja tema püüdis siis järgi teha. Ma oli väga üllatunud kui nägin, millise hoole ja keskendumisega ta tahi õigesse kohta asetas ning siis kärjelehte rullida püüdis. Paraku ei tulnud see tema arvates välja nii nagu ta soovis (ta ju ise nägi ja sai aru, et tema küünal on minu omast veidi erinev) ja seepärast tahtis muudkui uuesti ja uuesti rullimist proovida. Tal ei õnnestunud kohe kuidagi kärjelehte tihedalt ümber tahi rullida ja siis ma otsustasin, et proovime nii, et tema paneb tahi paika, mina alustan rullimist ja kui kärjeleht on mõnusalt tahi ümber, rullib tema küünla lõpuni.

Selline variant tundus sobivat aga hinge jäi ikkagi kripeldama, et laps tahab ilmselt algusest lõpuni päris ise teha, sest kokku meisterdasime me kõigest kolm küünalt, siis sai tal isu täis. 

Värske kolmene harjutab kärjelehe rullimist.

Kui ma seda videot tagantjärgi vaatasin, siis ma muutusin natuke kurvaks. Tirtsul tuli ju tegelikult see küünla rullimine väga hästi välja aga ma ei osanud seda õigel hetkel märgata ja tunnustada. Eks mul vanemana on veel paljut, mida õppida ja selline vaatluse teel enda käitumise või mustrite märkamine aitab sellel kasvamise teekonnal õiget suunda hoida.

Püüdsin siis oma süümekaid veidi leevendada ja pakkusin talle küünalde meisterdamise tegevust täna uuesti. Alguses ta keeldus ja ütles, et ta ei oska, tal ei tule välja. Püüdsin teda siis omalt poolt julgustada ning hakkasin ise ees tegema ja tegelikult lõid tirtsu silmad särama kui ta nägi mind toimetamas ning tahtis ka kampa lüüa ja kärjelehti rullida. Küünlad tulid veidi lapergused, natuke pidin tirtsu aitama ning vahel meelde tuletama, et kärjelehti on vaja enne rullimist käte vahel soojendada aga seekord oli näha, et laps teeb oma tööd rõõmuga ja tunneb sellest naudingut ja rahulolu. Ja see oligi oluline!

Nüüd jätkub küünlavalgust meie majas kauemaks! 

Kõik väiksemad küünlad said valmis meisterdatud ning mõned suuremad ka ning nüüd juba väga ootan, et jõulude ajal saaksime enda meisterdatud küünlaid põletada.

Suur küünal ja väike küünal.

Küünla valmistamise komplektid:

Komplekt: Lastele meisterdamiseks (15tk):

Komplektis: 15 kärjelehte ja 15 sobivas mõõdus tahti, 2 puidust mesilase kleepsu ning kasutusjuhend-infoleht koos mõistatusega.

Mesilasvahast kärjelehe mõõdud: 12,5 x 8 cm

Valmis küünla kõrgus umbes 8 cm ning diameeter ca 1,7 cm olenevalt sellest, kui tihedalt kärjelehte rullida.

Põlemisaeg: ca 1,5 tundi

Komplekt: Suuremad küünlad meisterdamiseks (12tk):

Komplektis: 12 kärjelehte ja 12 sobivas mõõdus tahti ning kasutusjuhend-infoleht. 

Mesilasvahast kärjelehe mõõdud: 19 x 12 cm

Valmis küünla kõrgus 12 cm ning diameeter ca 2,3 cm olenevalt sellest, kui tihedalt kärjelehte rullida.

Põlemisaeg: ca 3,5 tundi

Oma kogemuse põhjal soovitaksin kärjelehest küünla meisterdamist tutvustada lapsele vanuses 2,5 – 3 aastat, olenevalt lapsest, tema huvist ning käelisest osavusest. Noorematele lastele võib kärjelehti pakkuda sensoorseks avastamiseks ja kogemiseks (lõhn, tekstuur, muster jms).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga