Roheväljakutse 1. päev – eneseanalüüs

Kuigi Eesti Roheline Liikumine korraldas roheväljakutse 2018 juba aprillis, otsustasin mina selle väljakutse läbi teha alles praegu, iseseisvalt ja tagantjärgi.

Suured muutused saavad alguse väikestest sammudest.

Mul on siiralt hea meel, et Eesti Roheline Liikumine on sellise toreda väljakutse tegemise enda korraldada on võtnud. Roheväljakutse on nüüdseks toimunud kahel aastal ja kui ma ei eksi siis esimesel aastal osales üle 1200 inimese ja sellel aastal veidi üle 1000 inimese. Minu meelest väga vinge, et nii paljud eestlased sellisest vahvast väljakutsest osa võtsid!

Ka mina olin osalejate nimekirjas aga kuna panustasin ka vabatahtlikuna ning olin just äsja teada saanud, et olen beebiootel, siis aprillis oli kogu minu tähelepanu täiesti teistel asjadel. Mis siis ikka, teen selle väljakutse läbi nüüd kui aega ja sisemist motivatsiooni on veidi rohkem!

Roheväljakutse kestab kümme päeva ja iga päev ootab mind ees uus keskkonna ja tervisega seotud teema – taustainfo ja päevaülesanded. Kui soovid, võid minuga ühineda!

Roheväljakutse 1. päev – ENESEANALÜÜS

Tänanse päeva ülesanded on üsna lihtsad, sest roheväljakutse alustuseks tuleb teha väike eneseanalüüs  – mõelda enda praegusele elule, harjumustele ja käitumisele just keskkonnahoiu vaatevinklist.

Siin on tänase päeva ülesanded:

1. Mis on see keskkonnaprobleem, mis sulle kõige rohkem muret teeb ja paku lahendus, kuidas oma käitumisega seda leevendada saaksid?

Siinkohal ütlen ausalt, et ma ei saa välja tuua ühte keskkonna probleemi, mis mulle kõige enam muret teeb. Minu meelest on keskkonnaprobleem üks ja väga suur tervik aga tal on lihtsalt nii mitmeid erinevaid tahke, mis on omavahel üht-või  teistpidi seotud ja eraldi ei saa neist justkui ühtegi käsitleda.

Siiani olen kõige enam keskendunud olnud prügi ja selle vältimise teemale.

Püüan vähendada oma tarbimist ning elada võimalikult lihtsalt ja minimalistlikult. Eelistan naturaalseid materjale ja võimalikult pakendamata tooteid. Kasutan oma poekotti, võrkkotte ning klaasist veepudelit, võimalusel ostan pakendamata tooteid ning süüa valmistan ka niipalju kui võimalik kodus. Menstruaalanum muudab mu päevad täiesti prügivabaks ning paberist vatitikud rändavad biolagunevatesse jäätmetesse. Liiklemisel kasutan ühistransporti ja käin hästi palju jala – Tallinna linn on tegelikult ju nii väike! Maal käies koristan rannast ja metsa alt prügi ning püüan ise võimalikult vähe jäätmeid tekitada. Samas see prügi, mis siiski tekib, selle sorteerin ära. Ostan aeg-ajalt teise ringi tooteid ning viin ise oma kasutuna seisma jäänud asjad taaskasutusse. Ma ei joo pudelivett ega tavalisi mahlasid-smuutisid-karastusjooke, vahel aga tuleb suur isu ühe mõnusalt värskendava klaaspudelis KUMA kombucha järele. Jälgin mind inspireerivaid inimesi, kes sageli jagavad oma mõtteid ja ideid nullkulu, taimetoidu, loodushoiu jms teemadel. Saan sealt innustust ning omalt poolt tahan jagada ka oma teekonda siinsamas blogis ja helgusehelina Instagrammis (kes teab, ehk inspireerin ka mina omakorda kedagi). Tahaksin olla mitte-nii-tagasihoidlik aktivist, kes ühel päeval korraldab ka ise midagi suuremat ja laiahaardelisemat aga siiani on mul hea meel olnud osaleda Eesti Metsa Abiks korraldatud meeleavaldusel, panustada vabatahtlikuna Eesti Rohelise Liikumise roheväljakutse 2018 õnnestumisesse ning kirjutada mitmeid teadliku tarbimise blogipostitusi siinsamas veebiruumis.

2. Täida allolev keskkonnasõbralikkuse test. Loe allolevad väited hoolikalt läbi ja hinda, kas see käib sinu kohta:

  • A – alati
  • B – mõnikord
  • C – mitte kunagi

Siin on väited koos minu vastustega:

  1. Liigun jala/ jalgratta või ühistranspordiga rohkem kui autoga – A
  2. Võtan poodi kaasa oma koti ja ei osta kilekotte – A
  3. Ostan öko- või mahemärgisega toidukaupu – B
  4. Söön valdavalt kohalikku päritolu hooajalist toitu – B
  5. Viibin looduses vähemalt korra kuus – B
  6. Eelistan kasutatud riideid ja tarbeesemeid uutele – B
  7. Suunan oma vanad riided, mööbli või kodutarbed heategevusse või taaskasutusse – A
  8. Püüan vähendada liha osakaalu enda menüüs – A
  9. Mul tekib vähe toidujäätmeid – B
  10. Kasutan oma kodu puhastamisel ökomärgisega tooteid või looduslikke puhastusvahendeid (sooda, äädikas) – A
  11. Ma sorteerin eraldi vähemalt kolm 6-st jäätmetüübist (olme, segapakend, paber-papp, klaas, biolagunev, ohtlikud jäätmed) – A
  12. Eelistan pakendivabu tooteid või võtan poodi kaasa enda pakendi – A
  13. Võtan elektroonikaseadmed pistikupesast välja kui ma neid ei kasuta – A
  14. Elektripirnidest eelistan LED või säästupirni – B
  15. Viin katkise või kasutuseta seisva elektroonika jäätmejaama – A

Minu tulemuseks oli:

A – Väga tubli, oled õigel teel. Oled läbi ja lõhki keskkonnasõbralik. Jätka samas vaimus! Loodame, et saad siit väljakutsest uusi mõtteid ja inspireerid oma eeskujuga ka teisi osalejaid!    

Ma ei tea, kas ma just läbi ja lõhki keskkonnasõbralik olen aga keskmisest keskkonnateadlikum võib-olla küll.

Mulle meeldis eelmisel aastal roheväljakutse ökoloogilise jalajälje arvutamise test ka, see oli isegi rohkem mõtlema panev aga igal juhul on hea aeg-ajalt oma hetkeseis üle vaadata ja hinnata, mis on juba hästi ja mida saaks veel paremini teha.

Homme juba roheväljakutse 2. päev ning teemaks on “Hoia maad, mida avastad”. Stay tuned.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga